Údržba mechu

2prirodni 2 2bezudrzbovy png 2antistaticky
100% přírodní,  stálozelený materiál Bezúdržbový Netřeba zalévat ani stříhat Antistatický, odpuzuje prach a drobné nečistoty
2zvukotlumici 2kvailita 2 zivotnost
Tlumí zvuk až 2x více než akustické panely

Kvalitní, ruční provedení a individuální přístup

Při dodržení správných podmínek je životnost několik let

 

Jaké jsou druhy mechu a odkud pochází?

Záleží nám na přírodě a proto naše mechy pochází od přímých dodavatelů, jsou pěstovány a následně stabilizovány za účelem dalšího použití - k dekoračním účelům. Mezi nejvýraznější druh mechu řadíme takzvaný sobí mech pocházející ze severských zemí. V našem mechovém světě je výjimečný svým vzhledem a možnou širokou škálou barev. Pigmenty používané k barvení mechů jsou přírodní a odpovídají evropským směrnicím, proto jsou veškeré naše produkty zdraví nezávadné. Dále u nás najdete kopečkový a plochý mech, jejichž výhoda, stejně jako u sobího mechu, spočívá v nenáročné údržbě. Veškeré mechy jsou totiž stabilizovány a speciálně ošetřeny tak, aby nepotřebovaly vodu ani sluneční záření. Procesem stabilizace je zajištěno, aby mech dále nerostl, není tedy živý, ale je zachován jeho přirozený vzhled a struktura.

 

Jak vypadá finský sobí mech?

Finský sobí mech neboli dutohlávka sobí je keřovitý lišejník pocházející ze severských zemí. Ve volné přírodě je důležitou součástí potravy pro soby. Mech, který využíváme my se pěstuje na regulovaných pěstitelských farmách a je určen k dekoračním účelům. Nesbírá se tedy ve volné přírodě. Sběr na farmách probíhá ručně a velmi šetrně, stejně jako celý stabilizační proces. Sobí mech je velmi oblíbený pro svou bohatou rozvětvenost a vysoce dekorativní vzhled. Mech prochází mumifikací a následně je dobarvován zdravotně nezávadnými pigmenty. Výsledný stabilizovaný mech vydrží při dodržení správných podmínek krásně zelený a svěží po řadu několika let. Sobí mech na váhu zde.

sobí mech

Kopečkový mech

Stabilizovaný kopečkový mech (Ball Moss, Bolmoss) je oblíbený pro svůj tvar mechových bochánků, které vytváří velmi poutavou 3D strukturu. Kopečkový mech je vhodný jak do obrazů a malých dekorací, tak i do mechových stěn. Velikost je většinou v průměru 3-8 cm. Ball Moss se pěstuje na regulovaných pěstitelských farmách a lesích ve Francii. Sběr probíhá taktéž ručně a velmi šetrně. Kopečkový mech v obrazech zde.

kopečkový mech

Plochý mech

Plochý mech neboli Flat Moss je mechový kobereček, který je oblíbený hlavně v mechových stěnách a velkých obrazech, protože zvládne zabrat velké množství plochy. Nejčastěji se využívá v kombinaci se sobím a kopečkovým mechem, stabilizovanými rostlinami i dřevinami. Plochý mech v obrazech zde.

plochý mech

 

100% PŘÍRODNÍ - mechy jsou pěstovány na farmách a těženy na místech, které jsou k tomu určené a schválené místními úřady

ANTISTATICKÝ - po procesu stabilizace na mechu neulpívá prach, v případě znečištění použijte prachovku

HYPOALERGENNÍ - mech nevyvolává alergie, není jedlý a není škodlivý ani pro děti, ani pro zvířata

BEZÚDRŽBOVÝ - nepotřebuje zálivku ani sluneční záření. Pouze je nutné jej umístit do místnosti s běžnou vlhkostí vzduchu 40% - 60% (pokud by byla vlhkost nižší, mech může dříve schnout a drolit se)

ZVUKOTLUMÍCÍ - výborně absorbuje zvuk - tlumí zvuk 2x více než 3D panely o té samé velikosti a hrubosti 

 

Jak dlouho vydrží mechový obraz?

Dlouhou životnost a původní vzhled zajistíte jednoduše tím, že obraz umístíte tak, aby se vyhnul přímému slunečnímu záření (není odolný vůči UV záření), topení, klimatizaci, krbu apod. Velmi důležité je dodržet v místnosti přirozenou vlhkost vzduchu, v běžném interiéru (běžná domácnost, kde se pere, vaří a větrá) je vlhkost vzduchu 40% - 60%. Optimální teplota pro stabilizovaný mech je 5-30°C (Ideálně do 28°C, důležitá je již zmíněná vlhkost vzduchu). Není vhodné mech umisťovat do blízkosti umyvadel a sprchových koutů, kde hrozí namočení. Při dodržení těchto podmínek je životnost obrazů a dekorací až 10 let.

Co se stane se stabilizovaným mechem časem?

Často dostáváme dotazy, co bude s mechem až uplyne zhruba deset let (předpokladem je dodržení správných podmínek pro mech, viz. výše). Mech s největší pravděpodobností mírně vybledne, ztratí svou elastičnost, může se i začít drolit či seschnout. To ale určitě není důvod proč si tuto nádhernou dekoraci nedopřát. Je třeba si uvědomit, že zhruba po 10 letech v domě vyměníme spoustu věcí - pořídíme si novou sedačku, novou televizi, vymalujeme stěny, pořídíme nový stůl... je to přirozený cyklus domácnosti a bohužel ani mechové dekorace nejsou věčné :-) A myslete na to, že dekorace jsou právě to, co dělá Váš domov útulným a přináší spoustu pozitivní energie.

Jak se starat o stabilizovaný mech?

Mezi nejčastější dotazy patří, jak se o mechové obrazy a stěny starat, jestli je nutné je zalévat či rosit nebo se dokonce ptáte, zda se z vašeho interiérového doplňku nestane jen lapač prachu. Ve všech případech budete mile překvapeni :-)

Veškeré námi používané mechy jsou stabilizovány a speciálně ošetřeny tak, aby nepotřebovaly vodu ani sluneční záření. Stabilizací je zajištěno, že mech dále neroste, není tedy živý, ale je zachován jeho přirozený vzhled a struktura. Mech se neláme ani nedrolí, naopak zůstává jeho přirozená pružnost, takže působí jako živý. Má skvělé antistatické vlastnosti, což znamená, že odpuzuje prach a drobné nečistoty. I přes své vlastnosti se může stát, že po čase bude na mechu ulpívat trochu prachu a nečistot. V tomto případě setřete opatrně prachovkou. 

Mech je kromě stabilizace také impregnován a dobarvován. Při kontaktu může lehce špinit. Tyto barvy odpovídají evropským směrnicím a jsou nezávadné jak Vám, tak i domácím mazlíčkům. Lze je vyprat a umýt. Impregnace má svou specifickou vůni. Někomu voní, jiný ji necítí a dalšímu vadí. Tento specifický zápach většinou odvětrá do 14 dnů až měsíce, dle velikosti obrazu a možnosti větrání. Aroma je znakem toho, že je mech čerstvě impregnován, tudíž je v nejvyšší kvalitě a svěžesti přímo u Vás doma. V případě, že vám prvotní zápach bude extrémně vadit, můžete do ovzduší použít pohlcovač pachů (neutralizér pachů). Neaplikujte přímo do obrazu. 

Kde mohu mech použít?

Mechové obrazy a dekorace se hodí do každého interiéru, ať už do domácnosti, kanceláře, či velkých komerčních prostor. Díky svým zeleným barvám navodí pocit harmonie a uklidní mysl i unavené oči. Prospěšný je nejen jako originální doplněk do Vašeho domova, ale také do kanceláří a pracovišť s vhodnými podmínkami, kde vytvoří velice příjemné pracovní prostředí.

Naše produkty

Veškerý náš sortiment pochází z české dílny. Zakládáme si na poctivé práci a proto jsou veškeré dřevěné i tesané rámy vytvořeny přímo námi. Vizuální podoby obrazů a dekorací si taktéž tvoříme sami. Nebojíme se výzev, proto neustále rozšiřujeme sortiment a vytváříme unikátní edice jako jsou dětské dekorace, hexagonové sady, ikebany, mechové hodiny nebo například monumentální rohový obraz, který nenajdete nikde jinde na trhu.